Słynne mity na temat wody

Aktualnie w wielu przypadkach zdarza się, że w telewizji czy też w prasie słyszymy opinię, że nazbyt mała liczba wody w naszym ciele nam szkodzi. Czy tak będzie rzeczywiście?

Chwilowo jesteśmy w stanie spotkać się z kilkoma mitami, jakie dotyczą picia wody, a zwłaszcza jej zawartości w naszym organizmie ludzkim. Pierwszy z nich mówi o tym, iż człowiek każdego dnia powinien wypić co najmniej dwa litry wody, w przeciwnym razie wystąpi w naszym ciele jej niedobór. Nie jest to zgodność z rzeczywistością, bowiem obecnie badania naukowe potwierdziły, że nadwyżka wody szkodzi naszemu organizmowi. Należałoby wiedzieć, że większa część niezbędnej wody dla naszego organizmu przyjmujemy wspólnie ze spożywanymi posiłkami. Z pewnością woda jest zauważalna w kolosalnych ilościach zwłaszcza w owocach oraz warzywach. Szacuje się, że jej zawartość wynosi od 70 do 90%. Znajduje się także w produktach takich jak owoce morza oraz mięsach czy rybach. Nie wszyscy wiedzą, że wodę także możemy odszukać w tak zwanych suchych pokarmach. Należałoby pami
281;tać, iż zwykły chleb składa się w 30% z samej wody. Z tego powodu nie należałoby ulegać mniemaniu, że powinniśmy spożywać co najmniej dwa litry wody w postaci ciekłej.

Kolejny mit dotyczący wody pitnej to twierdzenie, że im więcej wody, tym odpowiedniej. Jest on wprost związany z poprzednim mitem, który mówi nam, że deficyt wody krzywdzi. Mimo to w tym przypadku jej nadmiar także jest dla nas wrogi. Powinniśmy nieprzerwanie o tym pamiętać, bo w wypadku spożycia nazbyt kolosalnej ilości wody, kiedy będziemy pić ją „na siłę” możemy nabawić się zatrucia wodnego. Fachowe objaśnienie tej choroby to przewodnienie hipotoniczne, jakie ma okazję prowadzić nawet do obrzęku mózgu.

Codzienne spożywanie należytej dawki wody pitnej jest bardzo istotne, bo wspomaga rozmaite procesy życiowe. Należałoby pamiętać, iż organizm ludzki jej nie magazynuje, w następstwie tego nie możemy dopuścić do jej straty oraz bez ustanku się nawadniać. Niemniej jednak wypada przy tym nie zapominać, aby nie spożywać jej zbyt ogromnych ilości, bo może to prowadzić do powstania znacznych chorób.