Nadmierna ilość wody niebezpieczna dla człowieka

Z pewnością każdy z nas każdego dnia wypija parę szklanek wody. Jednak bezustannie niedużo osób zdaje sobie sprawę z tego, że woda wypita w nadmiernych ilościach ma okazję zaszkodzić naszemu organizmowi.

W dzisiejszych czasach panuje mniemanie, że wypada każdego dnia wypijać około 2 litry wody. Czy słusznie? Niestety jest to kultowy mit. Statystyki naukowe dowodzą, iż faktycznie woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jednakże jej przesadna ilość ma prawo prowadzić do różnego rodzaju chorób.

Warto wiedzieć, że nadmierne spożycie wody prowadzi do zatrucia wodnego. Ta choroba ludzka określana jest mianem przewodnienia hipotonicznego. Jest to bardzo niebezpieczne, bowiem w jej najcięższych stadiach ma możliwość nawet prowadzić do obrzęku mózgu. Nadmierne ilości wody są w stanie sprawiać również inne dolegliwości.

Należy zdać sobie sprawę, iż picie „na siłę” wody ma prawo spowodować prócz zatrucia wodnego inne problemy połączone ze zdrowiem. Warto nie zapominać, że jej przesadne spożycie w szeregu przypadków osłabia nasze serce, a także nerki, które odpowiedzialne są za jej filtracje. W dodatku nagły wzrost wody w naszym organizmie może prowadzić do rozregulowania opisującej nas gospodarki wodno-mineralnej. Tym samym nazbyt tracimy sód, co może przyczyniać się dosadnie do skurczy serca.

Zwykle nadmierne spożycie wody ma podłoże psychogenne. Po większe ilości wody na ogół sięgają osoby, jakie mają manię na tym punkcie. Oznaczane jest to popularnie psychogennym nadmiarem pragnienia. Ludzie, których dotknęła ta choroba umieją wypić w ciągu jednego dnia od 6 litrów nawet do 10 litrów stereotypowej wody, równolegle nie będąc aktywnymi fizycznie. Jednak kłopot dotyczy także często osób, jakie wyczynowo trenują przeróżnego typu sporty. Wtedy niesłychanie łatwo jest naruszyć tą cienką granicę między zalecaną dawką spożycia, a nadmierną ilością.

Warto pamiętać, iż woda ma zbawienny wpływ na nasz organizm, jednak tylko w dobrych ilościach. Spożywana w nadmiarze może prowadzić do przeróżnego rodzaju kłopotów zdrowotnych, a również do poważnych chorób.