Woda górska – dobra, czy nie?

Maszerując po górach, jesteśmy zwykle wystawiani na rozmaite warunki atmosferyczne. Jeśli panują akurat bardzo wysokie temperatury, w korelacji z dużym wysiłkiem, jesteśmy najczęściej bardzo spragnieni wypicia wody.

Czy jeśli nieprawidłowo przygotujemy naszą porcję wody, to możemy bez jakichkolwiek wątpliwości wesprzeć się wodą w rzeczkach? Nie jest to zbyt pewne jak to przedstawiają w niektórych filmach.

Mówi się bardzo często, iż nie ma czystszej wody, niż w źródełku. A jeśli w źródle woda ma być całkowicie wyjątkowa, to przecież niedaleko pada jabłko od jabłoni – w strumieniu musi być identyczna.

Pijesz wodę z źródełka na własną odpowiedzialność!

Dowolny strumień może się charakteryzować zupełnie odmiennym składem chemicznym. Wszystko będzie zależeć od otoczenia, w którym się on znajduje, ze skał z jakich się wydobywa, jak i także z intensywności opadów w poszczególnym mieście. Przyrodnicy ostrzegają, iż w wysokich partiach gór mamy do czynienia zdecydowanie częściej z typową deszczówką, bądź wodami powstającymi z topniejącego śniegu, aniżeli wybitnie wartościową wodą.

W pewnych pasmach górskich, wypicie wody ze źródła skazywało na gwarantowaną śmierć. Wszystko za sprawą arszeniku wydobywającego się ze skał.

Drugim aspektem przemawiającym za tym, iż tak naprawdę dobrze jest powstrzymywać się od spożywania wody ze źródła, są jej cechy. Przy dużym ruchu, a w górach nie mamy jego deficytu, musimy systematycznie nawadniać własne ciało. Wbrew pozorom woda z górskiego źródła nie posiada takich właściwości. Wręcz przeciwnie – pozbywa z naszego ciała dodatkowo wszystkie związki mineralne.

Walka nie tylko o związki mineralne

Mimo, że może ścigać nas pokusa do ugaszenia pragnienia zimną wodą wędrującą wartko w górskim strumieniu, lepiej pomyśleć wcześniej o naszej gospodarce wodnej w organizmie, pakując ze sobą wystarczająco dużo wody mineralnej. Zwłaszcza, że bardzo zimna woda ze strumienia, może negatywnie wpłynąć na rozgrzane gardło. Choroba gardła lub krtani jest na wyciągnięcie ręki. Zatem najwięcej zależy od tego, jaką końcową decyzję podejmiemy. Albo stawiamy na wszystko i będziemy mieli szczęście, że nie poniesiemy żadnych konsekwencji. Albo przez wiele dni będziemy negatywnie wspominać naszą wycieczkę. Dlatego jeżeli planujemy skorzystać z uroków górskich strumieni, to zdecydowanie lepiej zrobić sobie na ich tle malownicze zdjęcie. A kiedy już chcemy koniecznie napić się wody, to tak jak specjaliści twierdzą o wiele bardziej sprawdzona jest woda wydobywana z naszych domów.